مهندسی مواد و متالورژی
 
آشنایی با رشته ی مهندسی مواد و متالورژی

بهترین و کامل ترین مرجع مهندسی مواد و متالورژی
 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه چهارم اردیبهشت 1391 توسط امید اشکانی

چارت دروس رشته ی مهندسی متالورژی صنعتی

 

قبل از هر حرفی ... به نام خداوند ایثار و انصاف

http://www.uplooder.net/img/image/6/c4c2441546a825c66994a70b85c497c2/03532944020067646313.gif

http://www.uplooder.net/img/image/7/9e54068820f352c9c362dbeeb85bc731/20739620573032945558.gif

 

http://www.uplooder.net/img/image/28/e411792b680be47d90c46d5ccd82bef5/84436035030628131501.gif

 

سلام دوست من.

به وبلاگ مهندسی مواد و متالورژی خوش آمدید ، در این وبلاگ سعی را بر این دارم تا بهترین مطالب را راجع به این علم در تمامی زمینه ها از جمله بیو مواد ، جوشکاری ، ریخته گری و ... را برای شما جمع آوری کنم و برای مطالعه و توسعه ی این علم تلاش کنم.

همچنین از شما دوستان درخواست دارم تا در خبرنامه ی این وبلاگ عضو شوید تا بهترین مطالب و جدیدترینها را راجع به رشته ی مهندسی مواد برای شما ارسال کنم.

فرم عضویت در خبرنامه در قسمت امکانات وبلاگ موجود است . کافی است نام و نام خانوادگی خود را در قسمت اول و پست الکترونیک خود را در قسمت دوم نوشته و بر روی کلمه ی عضویت کلیک کنید.

امید وارم مطالب جمع آوری شده مفید واقع بشود . 

 

 چارت دروس مهندسی مواد و متالورژی

http://www.uplooder.net/img/image/25/f65a872b1ccb693a2f16526f19d13bd7/00232060868107156657.gif

چارت در سایز اصلی

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.uplooder.net/img/image/93/2cb328162e136a5ab4df8c88288ae677/Iran_flag-XL-anim.gif

کلیه ی مطالب این وبلاگ ، پیرو قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

کپی برداری از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است .

برچسب‌ها: مواد و متالورژی
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و چهارم فروردین 1390 توسط امید اشکانی

آشنایی کامل با رشته ی مهندسی مواد و متالورژی

 

به نام خدا

http://www.uplooder.net/img/image/97/ab3269eb6b08be054b9dd84603dfd721/223.gif

مقدمه

این تعریف که «متالوژی که از قدیمی‌ترین هنرها و یکی از جدیدترین علوم است» ، بخوبی تاریخچه طولانی و جالب رشته متالوژی را بیان می‌کند. از زمانی که بشر فلز را شناخت، متالوژی را به‌عنوان یک هنر فرا گرفت. این علم ، فرآوری مواد معدنی از کانه‌های آنها (جداسازی از سنگ معدن) ، ذوب ، تصفیه و تولید شمش ، بهبود خواص و تهیه آلیاژها و فن کار بر روی فلزات و شکل دادن آنها را در بر می‌گیرد. صنعت متالوژی در جهان از دیرباز به‌عنوان صنعت مادر شناخته شده ، با پیشرفتهای روز افزون تکنولوژی ، نقش آن آشکارتر می‌گردد. شواهد باستان شناسی نشان می‌دهد که ساکنین فلات ایران ، جزو اولین اقوامی بوده‌اند که به کشف فلزات و استفاده از آن نائل گردیده‌اند. با در نظر گرفتن این سابقه دیرینه ، همچنین نقش روز افزون فلزات در زندگی بشر و وجود معادن غنی متعدد در کشورمان لازم است که دست‌اندرکاران متالوژی در شناسایی هر چه بیشتر این رشته کوشا بوده ، به طریقی سطح اطلاعات علمی و فنی سایرین را در این زمینه بالا ببرند.

تاریخچه متالوژی

دوره فلزات پس از عصر سنگ بوده ، از حدود 6 تا 7 هزار سال پیش از هجرت آغاز شده است. به نظر می‌رسد که مس اولین فلزی است که بطور خالص و طبیعی و جدا از مواد معدنی مورد استفاده بشر قرار گرفته است. با نگاهی به انوع سنگهای مس ، می‌بینیم که آنها کم و بیش از ظاهری فلزی با رنگهای الوان ، نظیر نیلی ، لاجوردی ، سبز ، طلایی و رخ برخوردار می‌باشند این امر می‌تواند یکی از علل عمده توجه بشر اولیه به ترکیبات حاوی مس باشد. از طرفی مس به‌صورت خالص در طبیعت یافت می‌شود و قابلیت شکل‌پذیری مناسبی دارد.

برخی از پژوهشگران نیز معتقدند که اولین بار ذرات براق
طلا که در کف رودخانه ها پراکنده بوده است، توسط بشر شناسایی شدند. مصریان و شاید هندیان بیش از سایر ملل در استخراج طلا از سنگهای آن توفیق داشته‌اند. در ایران نیز از دوره هخامنشی ، آثار متعددی از طلا و نقره خصوصا در کنار رود جیحون و در شهر همدان کشف شده است.

با گذشت زمان ،
قلع ، نقره ، سرب و آنیتموان (سنگ سرمه) نیز کشف شد. فلزکاران با استفاده از آتش ، سرخ کردن و سپس ذوب فلزات ، آمیختن آنها را تجربه کرده ، به شناخت تجربی آلیاژها توفیق یافتند. از اختلاط قلع و مس ، مفرغ پدید آمده ، عصر مفرغ آغاز شد. مفرغ از هنر زیبایی با مس ، طلا و نقره رقابت می‌کرد و سختی و دوامش از انها بیشتر بود و نیازهای بشر را نیز برای ساخت ابزارهای مختلف تامین می‌کرد، لذا بشر تا مدتها به فکر ساختن آلیاژ یا کشف فلز جدیدی نبود


بدرستی معلوم نیست که انسان نخستین بار چگونه و از کجا سنگ آهن را کشف و ذوب نمود و فلز آهن را بدست آورد، اما از شواهد امر پیداست که از 5000 سال پیش انسانهای نخستین آهن را بکار می‌گرفتند و تقریبا در نصف این مدت ، آهن بعنوان وسیله ای زینتی و فلزی افسانه‌ای از توجه خاصی برخوردار بوده است. مصریان قدیم به آهن ، با- ان- پتن یا فلز بهشتی می‌گفتند.

به نظر می‌رسد که ابتدا شهاب‌های آسمانی که حاوی آهن و نیکل (15-6 درصد نیکل) بوده‌اند، توسط انسانهای نخستین بکار گرفته شده‌اند. اطلاق سنگ اسمانی و فلز ستارگان به آهن نیز موید همین است. آشوری‌ها ، بابلی‌ها ، کلدانی‌ها و عبری‌ها به‌علت گرانبها بودن آهن از آن در ساختن زیور آلات استفاده می‌کردند. در عهد حمورابی (2700 سال پیش از هجرت) ، بهای آهن هشت برابر نقره و معادل سه‌ربع بهای طلا بوده است.

در ایران قدیم نیز در دوره هخامنشی به مرور مصالح آهنی جای مصالح مفرغی را گرفت، بطوری‌که در اواخر این دوره ، اسلحه‌های آهنی جایگزین اسلحه‌های مفرغی شدند. پیشینیان ، سنگ معدن آهن را با زغال چوب مخلوط کرده ، مشتعل می‌نمودند. در دوران باستان ، در ایران ، بین النهرین ، یونان و روم مجموعا هفت فلز شناخته و بکار برده شده‌اند که شامل مس ، طلا (زر) ، نقره (سیم) ، آهن ، سرب (آبار) ، اقلع (ارزیز) و جیوه (سیماب) و پلاتین می‌باشند.

تولید فلزات در طول زمان

از دوران باستان تاکنون مجموعا 87 فلز کشف شده است که به جز 7 فلز مذکور ، 2 فلز در قرون وسطی ، 15 فلز در قرن دوازدهم هجری ، 43 فلز در قرن سیزدهم هجری و 20 فلز در قرن چهاردهم هجری (قرن معاصر) کسف شده‌اند. البته بین تاریخ کشف و زمانی که تولید فلزات از نظر اقتصادی مقرون به صرفه شده است، فاصله زمانی طولانی وجود دارد. چون در بررسی مسائل متالوژی ، نه‌تنها تولید فلزات امر مهمی می‌باشد، بلکه موارد کاربرد آنها نیز باید قابل توجیه باشد.

برای مثال
اورانیوم در سال 1221هجری خورشیدی کشف شده است، اما تولید صنعتی آن تا سال 1320هجری خورشیدی (1841م.) طول کشیده است. به عبارت دیگر حدود یک قرن پس از کشف اورانیوم ، یعنی زمانی که پدیده شکافت اتمی فلزات هسته‌ای تحت استفاده مطلوب قرار گرفت، تولید آن در سطح صنعتی شروع گردید.  

شکل‌گیری علم متالوژی

با گذشت زمان ، کشف روشهای جدید استخراج و تصفیه فلزات ، شناسایی مشخصات ساختاری و فیزیکی مواد و فنون جدید شکل دادن و کاربر روی فلزات ، صنعت متالوژی به عنوان شاخه ای از علم ، جایگاهی مستقل یافت. امروزه علم متلوژی را به دو بخش کلی شامل متالوژی استخراجی و متالوژی صنعتی تقسیم نموده‌اند که این دو بخش ، اخیرا در دانشگاهها نیز به‌عنوان گرایشهای رشته مهندسی متالوژی انتخاب شده‌اند.

متالوژی استخراجی و شیمیایی شامل جداکردن فلزات از سنگ معدن و تصفیه آنها (تولید فلزات) ، شناخت انواع کوره‌ها ، سوخت‌ها و
فعل و انفعالات شیمیایی می‌باشد. این گرایش انواع متعددی از روشها را در بر می‌گیرد که از جمله می‌توان به کانه آرایی ، پر عیار کردن مواد معدنی ، شستن ، ذوب کردن ، تصفیه فلز مذاب و تولید شمش اشاره نمود.

متالوژی صنعتی شامل کار بر روی فلزات و مواد و تهیه محصول نهایی می‌باشد. در این گرایش همچنین خواص و مشخصات فیزیکی ، ساختاری و مکانیکی مواد نیز بررسی می‌شوند. منظور از کار کردن روی فلزات ، روشهای مختلف تولید مصنوعات فلزی می‌باشد که مهمترین شیوه‌های تولید عبارتند از: متالوژی پودر ، شکل دادن ، جوشکاری و ماشینکاری.

انتخاب نوع روش تولید عمدتا به مسائل اقتصادی ، خواص فلزات ، زمان تولید ، اندازه ، شکل و تعداد قطعات مورد نیاز بستگی دارد. به‌عنوان مثال ، فلزاتی که خاصیت
پلاستیک کمی دارند یا قطعاتی که دارای اشکال پیچیده هستند، به روش ریخته گری شکل داده می‌شوند.

معرفی مهندسی مواد و گرایشهای آن

موضوع مهندسي مواد يكي از رشته هاي مهندسي است كه به درستي لقب مادر رشته هاي مهندسي را به خود اختصاص داده است. اين رشته به عنوان يك رشته مستقل، قدمتي حدود هفتاد ساله دارد. در ايران نيز از حدود 40 سال قبل اين رشته در دانشگاه‌هاي كشور تدريس مي‌شود. به جرات مي‌توان گفت كه اكثريت قريب به اتفاق مصنوعات بشري كه در اطراف مي‌بينيم. حاصل تلاش مهندسين مواد است. اگر به اتومبيل، قطار و هواپيما توجه كنيم، قسمت‌هاي اصلي آن مثل بدنه، شيشه و موتور از مواد تشكيل شده است. در ساختمان‌ها تمام قطعات فلزي بكار رفته در اسكلت ساختمان، تمام مواد اوليه سيم كشي، مواد بكار رفته در لوله كشي‌هاي آب، شوفاژ، گاز، وسايل و لوازم خانگي و... تماماً به مهندس مواد مربوط مي‌شود. در حال حاضر رشته مهندسي مواد در سطح دانشگاه‌هاي ايران در مقطع كارشناسي در سه گرايش دانشجو مي‌پذيرد كه عبارتند از: متالورژي استخراجي، متالورژي صنعتي و سراميك.

گرايش متالورژي استخراجي

گرايش متالورژي استخراجي يكي از زيرمجموعه هاي رشته مهندسي مواد است. كشور ايران جزء معدود كشورهاي جهان بشمار مي رود كه داراي معادن متنوع و غني از فلزات است. با وجود اين مزيت نسبي، متأسفانه هنوز ما نتوانسته ايم به جايگاه واقعي خود در توليد فلزات در جهان برسيم. در ايران در حال حاضر فقط فلزاتي نظير آهن، مس، سرب، روي و آلومينيوم بصورت انبوه توليد مي شود. هنوز ما وارد كننده فلزاتي نظير تيتانيم، منيزيم، كبالت و ... هستيم. حتي بايد اشاره كرد كه بحث روز ايران در رابطه با غني سازي اورانيم، با وجود معادن حاوي اورانيم اخيراً مورد توجه قرار گرفته، كه يك بحث كاملاً متالورژيكي است. در حقيقت بايد از متخصصين امر استخراج فلزات بعنوان متوليان توليد فلز اورانيم نام برد. بنابراين دير يا زود ايران بايد توليد ديگر فلزات مهم صنعتي و استراتژيك را آغاز كند. اين مسئله جز با كمك نيروهاي متخصص امكان پذير نيست.

در اين رشته به هيچ وجه در مورد معدن كاري و استخراج معادن بحث نمي شود. اين جزء مواردي است كه به فارغ التحصيلان رشته مهندسي معدن مربوط مي شود. بلكه كار فارغ التحصيلان اين رشته هنگامي آغاز شده كه سنگ معدن حاوي فلز در محل كارخانه تحويل گرفته مي شود.
در اين گرايش دانشجويان، اصول و مباني علمي استخراج فلزات را آموزش مي بينند. در كنار آموزش فناوريهاي متداول توليد فلزات، روشهاي نوين توليد فلزات نيز تدريس مي شود.
از ديگر زمينه هايي كه در اين گرايش آموزش داده مي شود ميتوان به خوردگي و از بين رفتن فلزات و روشهاي جلوگيري از آن و روشهاي پوشش دهي فلزات اشاره كرد. گفتني است كه در حال حاضر 33% از درآمد ناخالص ملي كشور آمريكا بواسطه مسئله خوردگي انواع سازه ها، اتومبيلها، صنايع و .... تلف مي شود. اين نشان دهنده اهميت علم خوردگي فلزات است. همچنين با عمليات خاص ميتوان در سطح فلزات، پوششهاي خاصي ايجاد كرد كه خصوصيات سطحي فلزات را بطور چشمگيري بهبود داد. بعنوان مثال ميتوان با ايجاد پوششهاي خاص سختي سطح فلزات را تا پانزده برابر افزايش داد. يا با ايجاد پوششهاي مناسب در سطح فلزي مثل آهن، آنها را در محيطهاي خورنده اي مثل اسيد سولفوريك به راحتي بكار برد. دانشجويان جزء مواردي كه در اين رشته با آن آشنا مي شوند خوردگي و روشهاي جلوگيري از آن و علم پوشش دهي فلزات است.
زمينه هاي اشتغال:
دانش آموختگان اين گرايش علاوه بر كار در كارخانجات توليد فلزات نظير توليد فولاد و ذوب آهن، مس، آلومينيوم، سرب و روي و ... مي توانند در مراكز تحقيقاتي در ارتباط با توليد فلزات مشغول به كار شوند. همچنين در صنايعي مثل نفت و پتروشيمي در ارتباط با مسائل بسيار مهم و حساس خوردگي فعاليت كنند.
زمينه هاي ادامه تحصيل:
دانشجويان پس از اخذ مدرك كارشناسي مي توانند اين رشته را در ايران در سطوح كارشناسي ارشد و دكتري ادامه دهند. دانشگاه علم و صنعت ايران تاكنون بيش از ده دوره فارغ التحصيل دوره دكتري در اين گرايش داشته است و هم اكنون فارغ التحصيلان آن در دانشگاههاي معتبر ايران و مراكز صنعتي و تحقيقاتي مشغول به كار هستند.
براي آن دسته از فارغ التحصيلان كارشناسي نيز كه قصد ادامه تحصيل در خارج از كشور را دارند، با توجه به سابقه خوبي كه دانشجويان ايراني در خارج از كشور داشته اند، دانشگاههاي خارجي به خوبي پذيراي فارغ التحصيلان اين گرايش هستند.
گرايش متالورژي صنعتي
رشته متالورژي صنعتي يكي از زير مجموعه‌هاي رشته مهندسي مواد است. در مهندسي مواد شناخت ساختار مواد و خواص آن و شناخت ارتباط بين اين ساختار و خواص در جهت افزايش زمينه‌هاي كاربردي و طراحي مواد نو و تركيبات جديد از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.
با توجه به نام و محتوي اين رشته ملاحظه مي‌شود كه در اين رشته از علم شناخت فلزات و آلياژها در جهت كاربردهاي صنعتي استفاده مي‌شود. علم متالورژي كه يكي از شاخه‌هاي علم مواد مي‌باشد در زمينه طراحي و توليد آلياژهاي صنعتي كاربرد دارد. كليه قطعات مكانيكي كه در صنايع مختلف بكار مي‌رود از فلزات و آلياژهاي گوناگوني ساخته شده اند. انواع فولادها و چدن‌هاي آلياژي، آلومينيم و آلياژهاي آن، مس، منيزيم، روي و ساير فلزات به‌طور وسيع در ساخت انواع قطعات صنعتي مورد مصرف قرار مي‌گيرند. اين قطعات در صنايع مختلف به‌خصوص صنايع خودروسازي، هوا- فضا، هواپيماسازي، پتروشيمي، صنعت نفت و گاز، ساختمان، سازه‌هاي فضايي، حمل‌ونقل، صنايع نظامي به‌كار مي‌روند.
زمينه‌هاي كاربردي جديد:
رشته متالورژي صنعتي علاوه بر كاربردهاي متداول كه در صنايع گوناگون دارد در جهت طراحي و توليد مواد پيشرفته به‌سرعت در جهان در حال توسعه مي‌باشد. مواد مغناطيسي نو با خواص برتر، استفاده از مواد مركب (كامپوزيت) پايه فلزي‌، ساخت مواد پيشرفته از طريق تركيبات بين‌فلزي، ‌استفاده از آلياژهايي كه مي‌توانند جايگزين اعضاي بدن انسان شوند، ايجاد آلياژهاي سبك جهت توليد قطعات حساس، ‌طراحي و توليد آلياژهايي كه در دماهاي بالا به‌كار مي‌روند،‌ طراحي آلياژهايي كه در شرايط ويژه و سخت كاربرد دارند مثال‌هايي از كاربرد رشته متالورژي صنعتي در توليد مواد پيشرفته مي‌باشد. در سال‌هاي اخير رشته‌هايي مانند مواد زيستي و نانوتكنولورژي مورد توجه بسياري از محافل علمي، تحقيقاتي و صنعتي جهان قرار گرفته است كه رشته متالورژي صنعتي مي‌تواند نقش اساسي در جهت توسعه اين‌گونه مواد پيشرفته ايفا نمايد. دراين راستا در ايران و به‌خصوص دانشگاه علم و صنعت ايران در سال‌هاي اخير تحقيقات علمي گسترده‌اي صورت گرفته است و دانشكده مهندسي مواد و متالورژي به عنوان قطب علمي مواد پيشرفته كشور شناخته شده است. پژوهش و تحقيقاتي كه در اين رشته و با همكاري با ساير مراكز علمي جهان صورت مي‌گيرد در قالب مقالات علمي در معتبرترين مجلات جهان به‌چاپ مي‌‌رسد.

زمينه‌هاي اشتغال و ارتباط با ساير رشته‌ها:

به‌دليل كاربرد وسيع مواد و به‌خصوص فلزات در ساخت كليه قطعات صنعتي مي‌توان به زمينه اشتغال دانش‌آموختگان اين رشته در صنايع گوناگون پي‌برد. در بخش دولتي شركت‌ها و كارخانجات بزرگ نظير توليد فولاد، ذوب‌آهن، صنايع خودروسازي،‌ صنايع هوا- فضا، صنايع نظامي و صنعت نفت،‌پتروشيمي و ... و در بخش خصوصي اكثر كارخانجات توليد قطعات صنعتي به‌خصوص در صنايع خودروسازي، ساختمان‌سازي،‌ معادن ‌و صنعت سيمان مي‌تواند زمينه‌هاي جذب دانش‌آموختگان رشته متالورژي صنعتي را فراهم سازد. اين رشته‌ ماهيتاً‌ ارتباط نزديكي با دو رشته مهندسي مكانيك و مهندسي صنايع دارد واكثر پروژه‌هاي صنعتي به‌صورت كارگروهي و تيمي به انجام مي‌رسد.

زمينه‌هاي ادامه تحصيل در ايران و جهان:

دانش‌آموزاني كه علاقه‌مند به درك عميق پديده‌ها و رفتار مواد مختلف و يافتن كاربردهاي نوين و طراحي مواد جديد متناسب با نيازهاي روزافزون بشري مي‌باشند و همچنين علاوه‌بر داشتن علايق مهندسي،‌ خود را به علوم نيز نزديك حس مي‌كنند مي‌توانند در اين رشته موفق باشند. گرايش سراميك
رشته سراميك يكي از زير مجموعه‌هاي رشته مهندسي مواد است. وظيفه اصلي يك مهندس مواد در ابتدا شناخت ساختمان مواد و خواص آن و شناخت ارتباط بين اين ساختار و خواص است و در مواردي ديگر با توجه به نياز كاربردي كه وجود دارد مواد جديد و تركيبات جديد را طراحي نمايد.
اما رشته سراميك به عنوان يك زير شاخه رشته مواد چيست؟
در ابتدا با شنيدن نام سراميك هر انساني به ياد ظروف سفالين مي‌افتد و بسياري فكر مي‌كنند كه رشته مهندسي سراميك يك رشته هنري است و گروهي ديگر اين تصور را دارند كه اين رشته محدود به ساخت محصولاتي چون ظروف سفالين، كاشي يا چيني مي‌باشد. اما نكته قابل توجه در رابطه با اين شاخه از علم مواد اين است كه با شناخت و ورود دست‌آوردهاي آن به دنياي صنعت يك مرحله جديد و يك تحول بزرگ پديد آمد. اين شاخه كه بسيار هم جوان است ‌سبب شد تا تحول بزرگي درصنايع فضا، الكترونيك، اپتيك، پزشكي و بسياري از علوم ديگر پديد آيد.
بطور كلي اگر تعريفي از سراميك به شكل ساده و ابتدايي بدهيم بايد بگوييم كه مواد سراميك عبارتند از مواد معدني غيرفلزي. كافي است كه به اطراف خود نگاه كنيد، هر آنچه كه جزء مواد آلي (مانند پلاستيك، چوب و لاستيك)و فلزي نباشد سراميك است. پس مي‌بينيم كه در دنياي كنوني سراميك‌ها ما را محاصره نموده‌اند. شيشه‌ها از جمله شيشه‌هاي ساختماني، اپتيك، فيلترهاي بسيار دقيق اپتيكي، مصالح ساختماني از جمله سيمان، كاشي،‌ چيني بهداشتي، نسوزها و كلاهك‌ها و پوشش‌ بيروني موشك‌هاي فضاپيما و قطعات اصلي كامپيوتر‌ها، اجزاي دروني قطعات الكترونيك از جمله Ic
ها، خازن‌ها،‌ مقاومت‌ها،‌ ايمپلانت‌ها و بسياري از قطعاتي كه جايگزين اعضاي بدن انسان مي‌شود، فروالكتريك‌ها، فري مغناطيس‌ها و فوق‌هادي‌ها و بسياري كاربردها و مواد ديگر كه همه و همه مديون شناخت و بوجود آمدن رشته سراميك است. در سال‌هاي اخير رشته‌هايي مانند مواد زيستي و نانوتكنولوژي مورد توجه بسياري از محافل علمي، تحقيقاتي و صنعتي جهان قرار گرفته است كه رشته سراميك با دوشاخه بايو سراميك‌ها و نانو سراميك‌ها در اين رشته‌ها مطرح مي‌باشد.
به طوركلي سراميك‌ها به دو دسته سنتي و مدرن تقسيم مي‌شوند. در ايران به شكل عمده صنعت سراميك متمركز بر توليد سراميك‌هاي سنتي است كه شامل صنايع شيشه،‌ چيني،‌ كاشي،‌سيمان،‌ نسوز و ... بوده است. امكان ادامه تحصيل در اين رشته تا مقطع دكترا درداخل كشور وجود دارد، وضعيت ادامه تحصيل در دانشگاه‌هاي خارج از كشور نيز در اين رشته بسيار مطلوب مي‌باشد و اين رشته بسيار مورد توجه جوامع صنعتي و دانشگاهي جهان است.
از ديدگاه وضعيت بازار كار،‌ با توجه به رشد قابل توجهي كه اين صنعت در ايران داشته و دارد، بازار كار مناسبي را مي‌توان براي آن متصور شد. هر چند با ظرفيت قابل ملاحظه‌اي كه سالانه در اين رشته جذب دانشگاه‌ها مي‌شوند تا حدودي از قطعيت اين سخن كاسته مي‌شود. نزديكي اين شاخه از مهندسي با رشته‌هاي فيزيك و شيمي بيش از تمامي رشته‌هاست و بسته به شاخه‌هاي خاص به هر يك از دو رشته فيزيك و شيمي كاربردي نزديك مي‌شود. دانش‌آموزاني كه علاقمند به درك عميق‌تر علل پديده‌هاي رفتاري مواد مختلف و يافتن كاربردهاي نوين و طراحي مواد جديد متناسب با نيازهاي روزافزون بشري مي‌باشند و به طور كلي علاوه بر داشتن علايق مهندسي خود را به علوم نيز نزديك حس مي‌كنند، مي‌توانند در اين رشته موفق باشند.
درهرحال كشور ما داراي خلاء هاي بسياري براي محصولات و شاخه‌هاي جديد و نوين سراميكي است.همگام با توسعه همه جانبه كشورنياز فراواني به مهندسان و دانشمندان تحصيل كرده در اين رشته وجود خواهد داشت و هر فرد متخصص با دارا بودن جديت، اعتماد به نفس و پشتكار مي‌تواند بازار كاري مناسبي براي خود پديد آورد.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هشتم آبان 1393 توسط امید اشکانی

سرامیک های پزشکی

 

پیوند دریچه قلب با دریچه مکانیکی مصنوعی سرامیکی کربن پیرولیتیک

یکی از نارسایی های قلبی مربوط به دریچه های ائورتی است که نمی توانند با هر بار طپش قلب به درستی بسته شوند .

دریچه هایی که به خوبی عمل نمی کنند باعث می شوند خونی که باید از قلب خارج شود مجددا به قلب باز گردد که این باعث کاهش میزان خون جریان یافته با هر بار ضربان قلب می شود .

یک دریچه مکانیکی مصنوعی سرامیکی ساخته شده است که استفاده از ان موفقیت امیز بوده است .

این دریچه از یک ماده کربنی ویژه به نام کربن پیرولیتیک ساخته شده است و مانند دری که فنر به ان وصل شده است عمل می کند .این دریچه با هر بار ضربان قلب باز و سپس بسته می شود .

کربن پیرولیتیک برای جایگزین کردن استخوان نیز مناسب است.


برچسب‌ها: بیوسرامیک ها
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هفتم آبان 1393 توسط امید اشکانی

اختتامیه مسابقات داخلی متالوگرافی

 

ششم ابان آخرین روز مسابقات متالوگرافی بود که با معلوم شدن تیم های برتر و اهدا لوح و جوایز به کار خود در این دوره مسابقات پایان دادند.

در پایان به جمعی از عوامل اجرایی و هئت داوران نیز تقدیر و تشکر به عمل امد.

تیم ((  چ  ))  توانست با بالاترین امتیاز یعنی 87.62 رتبه نخست را کسب کند

در ادامه تیم  ((  هنر ازمون   )) توانست با امتیاز 82.36رتبه دوم را کسب کند

و در پایان تیم   ((   امین   ))توانست با امتیاز 76.61رتبه سوم را کسب کند

رتبه بندی تیم ها به صورت زیرمی باشد.

رتبه

نام تیم

1

چ

2

هنر ازمون

3

امین

4

cnb

5

فرمیکو پارس

6

ksme

7

شایان

8

اینده سازان

9

راکول

10

یوتکتیک

11

فا

12

پاسارگاد

13

سرو

14

نایتال

در اختتامیه این مراسم ، از کلیه اساتید ارجمند ، تیم های برتر و کادر اجرایی نیز در مراسمی تجلیل به عمل آمد . در زیر چند تصاویر از مراسم اختتامیه اولین دوره مسابقات داخلی متالوگرافی را برای شما آماده کرده ایم.

http://www.uplooder.net/img/image/52/216b09b2e3d36e66d4a9b47c018d9b46/IMG_4350.JPG

روز دوم مسابقات ، تیم ها در حال آماده سازی نمونه ها و گرفتن تصاویر متالوگرافی

http://www.uplooder.net/img/image/89/5d40c2a2ee97e8cce8c7a85a034b75b8/IMG_4365.JPG

مراسم اختتامیه ، لوح های تقدیر و جوایز

http://www.uplooder.net/img/image/82/3386623b6000c4d06d77324682fdd64a/IMG_4400.JPG

اهدا لوح تقدیر در مراسم اختتامیه به تیم های برتر در عرصه مسابقات کشوری

http://www.uplooder.net/img/image/27/642a38977b236bdae644cba237f6d664/IMG_4417.JPG

اهدا لوح تقدیر به کادر اجرایی مسابقات در مراسم اختتامیه

http://www.uplooder.net/img/image/75/78fdeb3133f86d62325464f38f5754f0/IMG_4422.JPG

اهدا لوح تقدیر به هیئت محترم داوران و اساتید ، که در برگزاری هرچه باشکوه تر این مراسم ما را یاری کرده اند.

http://www.uplooder.net/img/image/99/44e8b86ef541fdab67c05d26b528d9cd/IMG_4426.JPG

اعلام نتایج مسابقات و تقدیر و اهدا جوایز به تیم های برتر.

 


برچسب‌ها: اختتامیه مسابقات داخلی متالوگرافی
نوشته شده در تاريخ دوشنبه پنجم آبان 1393 توسط امید اشکانی

افتتاحیه اولین دوره مسابقات متالوگرافی

 

 افتتاحیه اولین دوره مسابقات متالوگرافی در تاریخ 5 آبان ماه با حضور اساتید ارجمند و دانشجویان و تیم های شرکت کننده با شکوه تمام برگزار گردید .

همچنین در روز اول مسابقات امتحان تئوری از تیم های شرکت کننده گرفته شد که از جمع 31 تیم حاضر 15 تیم به مرحله عملی صعود کرده اند . در پایان روز اول نیز برای دانشجویان کارگاه آموزشی با عنوان کلمکس برگزار گردید . در زیر چند تصاویر از  برگزاری افتتاحیه ، امتحان تئوری و کارگاه آموزشی برای شما قرار داده شده است .

http://www.uplooder.net/img/image/41/7a312f9ea195e0923a52036d3ad5a4db/IMG_4231.JPG

 

http://www.uplooder.net/img/image/66/4964da633538aec05d653a15d889596d/IMG_4262.JPG

سخنرانی جناب آقای دکتر ثابت ، معاونت محترم دانشکده فنی و مهندسی و مدیر محترم کارشناسی ارشد مهندسی مواد و متالورژی در مراسم افتتاحیه.

http://www.uplooder.net/img/image/79/b259b5e8ea605ca30aaa5c5bc473e551/IMG_4317.JPG

مدیر محترم گروه مهندسی مواد و متالورژی و ریاست هیئت داوران اولین دوره مسابقات داخلی متالوگرافی.

http://www.uplooder.net/img/image/38/b891781a32ca7de86d0faf768044b3a6/IMG_4308.JPG

http://www.uplooder.net/img/image/73/9108815a19ff45f63489eeba2717f97d/IMG_4286.JPG

پذیرایی از اساتید و دانشجویان در زمان استراحت.

http://www.uplooder.net/img/image/24/c108e8be029f40976daba86bbe44dbf9/IMG_4334.JPG

برگزاری کارگاه آموزشی کلمکس ، به صورت رایگان ، ویژه دانشجویان.


برچسب‌ها: افتتاحیه اولین دوره مسابقات متالوگرافی
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هشتم مهر 1393 توسط امید اشکانی

معرفی فلز آنتیموان ، کاربردها و خواص

 

آنتیموان درگروه شبه فلزهایی استکه از دیرباز شناخته شده و در زمان های گذشته برای تهیه رنگ به کار رفته است. تولید تحارتی و کاربرد عمده آن از سده بیستم آغاز شده و با گسترش و پیشرفت صنایع، اهمیت آن رو به افزایش نهاده است. آنتیموان خالص، شکننده و به رنگ سفیدنقره ای است و به صورت بلورین دیده می شود. رسانایی گرمایی آن کم است و نوع تجارتی آن بیشتر به صورت پولک های نیمه رخدار، تکه های شکسته، شمش و گاه به صورت پودر، پولک های عدسی شکل و تک بلور عرضه می شود. ترکیب های آن به صورت تری اکسید آنتیموان و آنتیمونات سدیم کاربرد دارند. آنتیموان خالص در طبیعت بسیار کمیاب است. این شبه فلز، بیشتر به صورت سولفید یافت می شود.

 

آنتیموان به دو صورت خالص و ترکیب های معدنی در صنعت کاربرد فراوان دارد. در سال های اخیر ،نزدیک به 50 درصد آنتیموان فرآوری شده به صورت شبه فلز، در ساخت باتری های انباره، جعبه دنده های انتقال نیرو (گیربکس)، سیم جوش، آلیاژهای نرم و ساچمه به کار رفته است.

آنتیموان در صنایع پلاستیک سازی، لاستیک سازی، تولید سرامیک و شیشه کاربرد فراوانی دارد. در صنایع شیمیایی برای تولید مواد مقاوم در برابر اتش، مصرف زیادی دارد. آنتیموان در ساخت اتصال ها و پایانه های برقی، به صورت آلیاژ مصرف می شود. افزودن این فلز به سرب، باعث افزایش روان شدگی می شود و قابلیت شکل پذیری آن را افزایش می دهد. آلیاژ آن با قلع و سرب، کاربرد گسترده ای دارد. آلیاژ آنتیموان و سرب در ساختن پمپ ها و لوله های انتقال مواد شیمیایی، پوشش مخازن، ذخیره مواد شیمیایی، پوشش سقف و جدار بیرونی کابل ها، کاربرد گسترده ای دارد.

مقادیر بسیار کمی از این فلز با خلوص بالا و در حدود 999/99 درصد در تولید نیمه رساناهایی چون انیدیم آنتیمونید، آلومینیوم آنتیمونید و گالیم آنتیمونید مصرف می شود. ترکیب های معدنی آنتیموان با کاربردی فراوان، سهم عمده ای از مصرف این ماده را به خود اختصاص داده اند.

ترکیب های اصلی آنتیموان، شامل پتااکسید آنتیموان، آنتیمونات سدیم و تری اکسید آنتیموان، در برابر شعله مقاوم بوده و از این رو، در پلاستیک سازی، رنگ سازی و ساخت الیاف مصنوعی مصرف می شوند. ترکیب های دیگر آنتیموان، به صورت تثبیت کننده و رنگینه، در تولید پلاستیک کاربردگسترده ای دارند. آنتیمونات سدیم به عنوان رنگبر در صنایع شیشه سازی و ساخت و تولید صفحه تلویزیون و لامپ های فلورسنت مصرف می شود. اکسیدهای آنتیموان به عنوان رنگینه سفید در  رنگ سازی به کار می رود. ترکیب های دیگر آنتیموان، به عنوان رنگینه های سیاه، زرد، پرتقالی، قرمز و روشن کاربرد دارند. به علت خاصیت بازتابش در برابر پرتو فروسرخ در تولید رنگ های خاص استتار در صنایع نظامی استفاده می شود.

آلیاژ آنتیموان  با سرب و قلع، به فلز چاپ موسوم است. آنتیموان به همراه قلع و مس، فلز یاتاقان یا فلز ضداصطکاک نامیده می شود. آلیاژ آنتیموان با سرب، برای پوشش درونی مخازن اسیدها کاربرد گسترده ای دارد. آنتیموان یک فلز استراتژیک بهشمار می آید، چرا که آن را در گلوله و خمپاره سازی و وسایل تولید دودهای سفید غلیظ برای استتار زیاد به کار می برند.

سولفید آنتیموان را در کبریت سازی، در قسمت زیر قوطی کبریت به کار می برند و در بخش سرچوب کبریت نیز آمیزه ای از سولفید آنتیموان و گوگرد را به کار می گیرند.


برچسب‌ها: معرفی فلز آنتیموان, کاربردها و خواص
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و یکم مهر 1393 توسط امید اشکانی

جزوه راهنمای پدیده های انتقال


http://www.uplooder.net/img/image/49/bcde679225fded4360c352e38d3edc6a/357.gif

جزوه راهنمای پدیده های انتقال ( انتقال حرارت در متالورژی )  با یاری استاد ارجمند و بزرگوار جناب آقای پروفسور قاسم زاده ، به نگارش درآمده است . در این جزوه مختصر ، مهم ترین نکات درسی در ابتدای فصول بررسی شده و در پایان هر فصل مسائل نمونه هم به صورت صنعتی و هم به صورت علمی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است . امید است جزوه مورد نظر مورد استفاده دانشجویان عزیز واقع شود .

http://www.uplooder.net/img/image/15/c956f65349f4c13263ece0685445c5b6/358.gif


برچسب‌ها: جزوه راهنمای پدیده های انتقال

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفدهم مهر 1393 توسط امید اشکانی

بازسازی قطعات تحت سایش به روش جوشکاری

 

http://www.uplooder.net/img/image/10/95a496ca2fa31c7e8daefb98ea7d98f4/1.JPG

معرفی کتاب " بازسازی قطعات تحت سایش به روش جوشکاری "

تالیف : جناب آقای دکتر ثابت


چاپ و صحافی : نشر فنی امیر


پیشگفتار : سایش قطعات و مجموعه های صنعتی یکی از مهمترین معضلات بخش صنعت و معدن می باشد و کمتر صنعتگری است که درگیر این مسئله نباشد. سایش در شرایط حاد و بحرانی می تواند باعث شکست و از کار افتادگی گردد که بدین ترتیب هزینه های سنگینی به دوش تولیدکنندگان ناشی از توقف و عقب افتادگی تولید می گذارد . یک راه حل ، تولید قطعه جدید و جایگزینی آن با قطعات فرسوده و سائیده شده می باشد ولی این انتخاب عمدتا پر هزینه و وقت گیر است . لذا همواره  بحث انتخاب مواد مناسب ، بازرسی و نگهداری و تعمیر قطعات تحت سایش در صنعت مطرح می باشد . طی سالیان حضور در مجامع علمی و صنعتی مهندسین در مورد مرجع مناسبی جهت مطالعه و آشنایی با مبانی سایش و همچنین بازسازی قطعات صنعتی تحت سایش به روش جوشکاری از اینجانب راهنمایی می خواستند که نشان دهنده عدم دسترسی آنان به مراجع و منابع مناسب در این خصوص بوده و می باشد . لذا با توجه به کمبود منابع قابل دسترسی و نیاز صنعت، کتاب حاضر بر اساس تجارب علمی و صنعتی اینجانب و با همکاری شرکت معظم کاوش جوش تهیه شده است که تبلور همکاری واقعی صنعت و دانشگاه می باشد . / دکتر حامد ثابت.

مقدمه : بازسازی قطعات و ماشین آلات صنعتی در تمام کشور ها ، به ویژه کشورهای در حال توسعه از جایگان خاصی برخوردار است . این امر به خصوص در مورد تجهیزاتی که تولید آنها مشکل است و یا پر هزینه هستند ، بسیار حائز اهمیت می باشد . البته زمانی می توان یک قطعه را بازسازی نمود که قابلیت بازسازی داشته باشد ، به بیان ساده تر ، بازسازی باید توجه فنی و اقتصادی داشته باشد .

متنی که خوانده شد بخشی از پیشگفتار و مقدمه کتاب بازسازی قطعات تحت سایش به روش جوشکاری نوشته دکتر حامد ثابت ، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و از اساتید گرانقدر رشته مهندسی مواد و متالورژی می باشد . این کتاب در ده فصل تهیه و تنظیم شده است و مرجعی کامل برای بازسازی قطعات تحت سایش به روش جوشکاری می باشد . این کتاب حاوی تصاویر و جداول رنگی می باشد .


برچسب‌ها: معرفی کتاب بازسازی قطعات تحت سایش به روش جوشکاری
نوشته شده در تاريخ دوشنبه چهاردهم مهر 1393 توسط امید اشکانی

فناوری Finex
 

مهم ترین فرآیند برای تولید آهن مذاب کوره بلند است و کک سازی زغال سنگ و سینترینگ سنگ آهن اجزای مکمل و ضروری دراین فرآیند هستند . 

 

http://www.uplooder.net/img/image/42/ae0b9911c36083340f4f6faee4d6ef73/1.jpg

فناوری Finex  یک تکنولوژی جدید و نسبتا سازگار با محیط زیست است که اساس آن تولید آهن مذاب با استفاده ی مستقیم از سنگ آهن و زغال سنگ (بخصوص زغال سنگ غير كك شو) ، بدون انجام فرآیند های کک سازی و سینترینگ می باشد .

 

http://www.uplooder.net/img/image/56/694abcbf04290a59b94f0eb3516dd872/352.gif


برچسب‌ها: فناوری Finex, تولید آهن و فولاد

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه سیزدهم مهر 1393 توسط امید اشکانی

کوره های پلاسما

 

پلاسما گاز یونیزه شده در دمای بالاست که شامل یون های مثبت و الکترون های منفی است و قابلیت هدایت جریان الکتریکی را دارا می باشد. در برخی منابع از پلاسما به عنوان حالت چهارم ماده نام برده شده است . رعد و برق یک نمونه طبیعی پلاسماست.

خواص مشعل پلاسما :

 •  بازده بالا (90 – 60 %)
 •  توان بین 2 تا 5 مگاوات
 •  عمر مشعل ها وابسته به فرسایش الکترودهاست.
 •  اگر با گاز فعال کار کنند بین 100 تا 200 ساعت و اگر دارای الکترودهای قابل فرسایش مانند گرافیت باشند تا چندصد ساعت عمر می کنند.

http://www.uplooder.net/img/image/4/f556b16e7d2cd97f5222aa49227f7b57/351.gif

جهت دانلود رایگان کلیک کنید.


برچسب‌ها: کوره های پلاسما, تحقیق کوره های ذوب و ریخته گری
نوشته شده در تاريخ شنبه دوازدهم مهر 1393 توسط امید اشکانی

تغییر آنتالپی آزاد واکنش ها ، ترمودینامیک مواد
 

تغییر آنتالپی آزاد واکنش ها ، معیاری برای درجه پایداری عوامل آنها به شمار می رود . با تعیین کمیت تغییر انرژی آزاد واکنشها ، معلوم می گردد که از دید ترمودینامیکی انجام آنها در جهتی امکان پذیر است یا خیر.

با محاسبه ی ثابت تعادل واکنشها نیز می توان برآورد کرد که عوامل واکنشها بیشتر در جهت رفت و یا در جهت برگشت افزایش می یابد.

برای دانلود متن کامل پاورپوینت زیر را دانلود کنید.

http://www.uplooder.net/img/image/90/94e566d465549a7fb705d3ee5b7dbde3/350.gif

برای دانلود رایگان کلیک کنید.


برچسب‌ها: تغییر آنتالپی آزاد واکنش ها, ترمودینامیک مواد
نوشته شده در تاريخ شنبه پنجم مهر 1393 توسط امید اشکانی

دانلود گرارش عملیات حرارتی
 

http://www.uplooder.net/img/image/44/7be75d3333bdc821174352faa5547e38/360.gif

دانلود گزارش کار یازدهمین دوره مسابقات ملی عملیات حرارتی ، تیم عملیات حرارتی البرز . گزارش کامل از عملیات انجام شده بر روی فولاد مورد نظر توسط تیم عملیات حرارتی البرز.

http://www.uplooder.net/img/image/41/db9b6d141847aaef2955972dc3b55715/361.gif

 


برچسب‌ها: دانلود گرارش عملیات حرارتی

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 توسط امید اشکانی

گزارش کار آزمایشگاه فرآیند ساخت سرامیک ها

 

گزارش کار آزمایشگاه فرآیند ساخت سرامیک ها ویژه دانشجویان عزیز گرایش سرامیک ، به صورت فایل word شامل:

 1. اندازه گیری زمان گیرش گچ به وسیله ی دماسنج
 2. اندازه گیری ضریب دیفوزیون گچ
 3. ریختگری دوغابی و خواص رئولوژیکی دوغاب چینی
 4. ساخت قالب گچ دو تکه و یک تکه

برای دیدن لینک دانلود لطفا به ادامه ی مطلب برید ...

 


برچسب‌ها: گزارش کار آزمایشگاه فرآیند ساخت سرامیک ها

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیستم شهریور 1393 توسط امید اشکانی

فلز جیوه

 

جیوه یا سیماب نام یک عنصر شیمیایی با نماد Hg و عدد اتمی ۸۰ است. جیوه در زبان‌های دیگر با نام‌های نقرهٔ زنده یا hydrargyrum هم شناخته می شود. در یونانی "hydr" به معنی آب و "argyros" به معنی نقره است. جیوه یک عنصر سنگین بلوک دی است و تنها فلزی است که در شرایط استاندارد دما و فشار مایع است. عنصر دیگری که در این شرایط مایع باشد، برم است. فلزهای دیگر مانند سزیم، فرانسیم، گالیم و روبیدیم در دمایی بالاتر از شرایط استاندارد ذوب می‌شوند. جیوه با دمای ذوب −۳۸٫۸۳ °C و نقطهٔ جوش ۳۵۶٫۷۳ °C دارای درازترین بازهٔ مایعی در میان فلزات است.

رسوب‌های جیوه در سراسر زمین پیدا می‌شود، اما بیشتر به صورت شنگرف (سولفیدهای جیوه) این رنگدانهٔ قرمز شنگرفی بیشتر از راه کاهش شنگرف بدست می‌آید. شنگرف بسیار سمّی است بویژه اگر گرد و غبار آن بوییده یا خورده شود. راه دیگر مسمویت جیوه قرار گرفتن در برابر ترکیب‌های حل شدنی جیوه در آب است مانند کلرید جیوه(II) یا متیل‌جیوه، تنفس بخار جیوه یا خوردن خوراک‌های دریایی آلوده به جیوه.

جیوه در دماسنج، فشارسنج (بارومتر، مانومتر)، فشارسنج خون، کلید جیوه‌ای، شیرهای شناور و دیگر ابزارها. البته به دلیل زهرآگین بودن این عنصر، تلاش شده تا از فشارسنج‌های خون و دماسنج‌های جیوه‌ای در بیمارستان‌ها پرهیز شود و بجای آن از ابزارهای الکلی، آلیاژهای اوتکتیک مانند گالینستان، ابزارهای الکترونیکی یا با پایهٔ ترمیستور بهره برده شود. اما همچنان کاربرد جیوه در زمینهٔ پژوهش و ساخت مواد آمالگام دندانی برای پرکردن دندانها پابرجا است. جیوه کاربرد نوری هم دارد: اگر جریان الکتریسیته از بخار جیوهٔ درون یک لولهٔ فسفری گذرانده شود، موج‌های کوتاه فرابنفش پدید می‌آید در اثر این موج‌ها فسفر به درخشش می‌افتد و نور مرئی تولید می‌شود (مانند لامپ مهتابی).

 

File:Pouring liquid mercury bionerd.jpg

خواص فیزیکی

جیوه فلزی سنگین و سفید-نقره‌ای است. نسبت به دیگر فلزها رسانایی گرمایی پایینی دارد اما رسانای خوب جریان برق است.به عنوان یک فلز بلوک دی دارای نقطهٔ ذوب بسیار پایینی است. توضیح این ویژگی به دانش مکانیک کوانتوم نیازمند است. اما کوتاه شده می توان چنین توضیح داد: جایگیری الکترون‌ها به دور هستهٔ جیوه از ترتیب ۱s, ۲s, ۲p, ۳s, ۳p, ۳d, ۴s, ۴p, ۴d, ۴f, ۵s, ۵p, ۵d, ۶s پیروی می‌کند. چنین جایگیری الکترون‌ها به سختی آمادهٔ ازدست دادن الکترون می‌شود برای همین از این نظر جیوه مانند گازهای نجیب رفتار می‌کند، پس پیوندهای درونی ضعیف است و نقطهٔ ذوب پایینی دارد (به آسانی ذوب می‌شود) پایداری تراز ۶s به دلیل وجود تراز پُرشدهٔ ۴f است. نبود تراز پایین تر f در عنصرهایی مانند کادمیم و روی دلیل داشتن نقطهٔ ذوب بالاتر این عنصرها است. یادآوری می‌شود که هر دوی این عنصرها به آسانی ذوب می‌شوند و افزون بر این به گونهٔ نامعمولی نقطهٔ جوش پایینی دارند. فلزهایی مانند طلا نسبت به جیوه اتم‌هایی با یک الکترون کمتر در 6s دارند. چنین الکترون‌هایی آسان تر جدا می‌شوند و میان اتم‌های طلا به اشتراک گذاشته می‌شوند و پیوندهای فلزی برقرار می‌کنند.

تاثیر جیوه بر سلامت انسان

خطرات استفاده از جیوه توسط مصریان باستان که از بردگان جهت کار در معادن جیوه استفاده می‌کردند، کشف شده بود. احتمالاً به خاطر سمّی بودن ملغمهٔ جیوه در استخراج طلا، بردگانی که در معادن شنگرف (HgS) رومی‌ها کار می‌کردند، بعد از ۶ ماه می‌مردند. از اوایل سدهٔ هجدهم میلادی توجه دانشمندان به احتمال روبرویی شغلی و تماس افراد عادی با جیوه جلب شد. انواع ترکیبات جیوه، سمیّت متفاوتی دارند، ترکیباتی مانند فنیل مرکور و الکوکسی الکیل، کمترین میزان آسیب، و ترکیبات الکیل جیوه بیش ترین آسیب را می رسانند.

جیوه از راه تنفس، گوارش و نیز از طریق پوست قابل جذب می‌باشد، بخار جیوه به دستگاه اعصاب مرکزی تمایل دارد، اما هدف اصلی Hg کلیه‌ها و کبد است. تا کنون مدارک محدودی در ارتباط با سرطانزا بودن جیوه ارائه شده‌است.

مطالعات جهانی نشان می‌دهند که در نتیجهٔ تماس مستقیم یا استنشاق بخارات جیوه، اختلالات مختلفی به وجود می‌آید که برخی از آن‌ها عبارتند از: اختلال دستگاه خود-ایمنی، اختلال در عملکرد کلیه، ناباروری، تاثیرات منفی روی جنین، مشکلات رفتاری– عصبی، ناکارآمدی قلبی، آلزایمر، تاثیرات مخرب بر دستگاه عصبی مرکزی و محیطی، تاثیرات چشمی، مشکلات دهانی، نارسایی حاد تنفسی، درماتیت، دمانس، تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم، همانوری، کونژکتیویت، برونشیت، پنومونی، ورم ریه، تب بخار فلزی و اختلالات نوروسایکوتیک، اثر بر روی غده تیروئید، تولید مثل و سمیت ژنی.

استنشاق ۱ mg/m۳ بخار جیوه به ریه‌ها، کلیه‌ها و دستگاه عصبی آسیب زده و باعث تحریک پذیری شدید، بی ثباتی احساس، لرزش، کاهش وزن، ورم لثه، سردرد، کاهش رشد، التهاب ریه و آماس پوست می‌شود. این عوارض ممکن است در جمعیت‌های عمومی در مواجهه با ۱/۰ mg/m۳ نیز مشاهده گردد.

پس از بخار جیوه، متیل جیوه خطرناک ترین شکل جیوه‌است. استفاده از متیل جیوه به عنوان قارچ‌کش برای محافظت دانه‌ها سبب کاهش قابل ملاحظه پرندگانی شد که از این دانه‌ها مصرف کرده بودند و همچنین صدها مرگ در عراق و آمریکا از مصرف نانی که دانه‌های گندم آن با متیل جیوه در تماس بوده گزارش شده‌است. ورود سمی ترین شکل جیوه یعنی متیل جیوه به بدن انسان، بیماری میناماتا ایجاد می‌کند. این بیماری نخستین بار در دههٔ ۱۹۵۰ در خلیج میناماتای ژاپن مشاهده شد. بروز این بیماری در انسان با عوارض گوناگون عصبی از جمله اختلال در حواس پنج گانه، بروز آلزایمر در سنین پیری و در موارد حاد با مرگ بیمار، همراه‌است. متیل جیوه نسبت به نمک‌های Hg سمّ قوی تری است، زیرا علاوه بر انحلال‌پذیری در بافت چربی، قابلیت تجمع و بزرگ‌نمایی زیستی دارد. همچنین می‌تواند از سد خونی- مغزی و جفت جنین عبور کند.

فرایند متیل‌دار شدن جیوه در ته‌نشست‌های گل‌آلود رودخانه‌ها و به ویژه در شرایط ناهوازی توسط متیل کوبالامین صورت می‌گیرد. بیشتر جیوهٔ موجود در بدن انسان به صورت متیل جیوه بوده و اغلب از طریق خوردن ماهی وارد بدن انسان می‌شود. متیل جیوه از راه دستگاه گوارش به ویژه در دستگاه عصبی مرکزی و کلیه‌ها توزیع شده و به صورت اختلالات عصبی تأخیری تظاهر می‌کند. برخی از این اختلالات عبارتند از: آتاکسی، پاراستزی، لرزش، کاهش بینایی، شنوایی، بویایی و چشایی، از دست دادن حافظه، دمانس پیش رونده، نکروز کانونی، تخریب سلول‌های گلیال، اختلالات حرکتی و مرگ.

دستگاه عصبی احتمالاً حساس ترین ارگان در برابر تماس با بخارات جیوه‌است. طیف وسیعی از اختلالات تنفسی، روانی، قلبی عروقی، معده‌ای روده‌ای، تولید مثلی، کبدی، کلیوی، خونی، پوستی، اسکلتی- عضلانی ایمونولوژیکی، حسی و ادراکی و ژنوتوکسیک از اثرات جیوه می‌تواند باشد.

 


برچسب‌ها: فلز جیوه
نوشته شده در تاريخ شنبه پانزدهم شهریور 1393 توسط امید اشکانی

میکروسکپ های نوری

 

میکروسکپ های نوری :

قرار دادن دقیق زیر نانو سطح با اندازه گیری غیر تماسی :

نیوکن نوعی اسکن اختصاصی نوری می باشد که به تکنولوژی تداخل امواج با دقت اندازه گیری1 pm (picometer  یا(متر 12-^ 10)دست یافته است.

نیوکن انواع میکروسکپ های نوری را به عنوان سیستم های اندازه گیری با توجه به طیف گسترده برای کاربردهای اندازه گیری ارائه می دهد.

مزایای کلیدی :

عملکردهای مورد نیاز اندازه گیری بهتر :

 1. برای سطوح فوق العاده صاف بدون میانگین و بدون فرآیند فیلتر کردن  بدست آوردن دقت اندازه گیری 0.1 نانومتر در سطح
 2. اندازه گیری برای سطوحی با همان ارتفاع قدرت تشخیص و طیف گسترده ایی از بزرگ نمایی را فراهم میکند.
 3. اندازه گیری هر دو سطح صاف و ناهموار  را بدون تغییر حالت اندازه گیری و یا تغییر فیلتر های نوری فراهم می کند.
 4. تصویر برداری از هر دو حالت (تصویر کلی متمرکز-تصویر ارتفاع سطح)

 

طیف گسترده ایی از روش های مشاهده:

این سیستم می تواند به عنوان یک میکروسکپ نوری استفاده شود،ناحیه ی بدون روکش ،پلاریزه (متقارن)، DISوفلورسنس 

SIC WAFER : اندازه گیری سطح زیر نانو در طیف گسترده ایی از بزرگنمایی 

 نوع : سیستمBW-D501

 موضوع : سیلیکون کاربید (SIC WAFER)

لینک فایل pdf:

برای دانلود 6 صفحه متن کامل کلیک کنید.

منبع : وبلاگ مهندسین علم مواد ، سرامیک.


برچسب‌ها: میکروسکپ های نوری
نوشته شده در تاريخ جمعه چهاردهم شهریور 1393 توسط امید اشکانی

اولین دوره مسابقات داخلی متالوگرافی

 

به نام خدا

http://www.uplooder.net/img/image/41/d32c8aa8e67051cb624331072e4ae4ba/350.gif

انجمن علمی دانشجویی مهندسی مواد و متالورژی کرج با هدف پیشرفت علمی دانشجویان و آماده سازی بیشتر ، اولین دوره مسابقات داخلی متالوگرافی را برگزار می کند . به همین منظور ، فایل قوانین و مقررات مسابقه و نحوه برگزاری مسابقه آماده شده است . تیم های شرکت کننده در قالب گروه های دو نفری می باشند .


 زمان بندی برگزاری مسابقه نیز به شرح جدول زیر است :

 شروع ثبت نام
1393/7/5
 پایان ثبت نام
1393/7/15
مراسم افتتاحیه و شروع مسابقات
1393/8/5
 مراسم اختتامیه و پایان مسابقات
1393/8/6


http://www.uplooder.net/img/image/82/5ee01567e6d4889d0e6742584f802365/352.gif

برای دانلود فایل با فرمت PDF کلیک کنید.

برای دانلود فایل با فرمت Docx  کلیک کنید.


http://www.uplooder.net/img/image/33/1389b72ea6d3cab0d865cda677000ff2/351.gif

برای دانلود قوانین و مقررات مسابقات با فرمت PDF کلیک کنید.

برای دانلود قوانین و مقررات مسابقات با فرمت Docx کلیک کنید.


اخبار به روز را در رابطه با مسابقات داخلی متالوگرافی از همین وب سایت پیگیری کنید.

http://www.uplooder.net/img/image/58/91832fea95fd7a6cd6e1dce98ad5e3cf/+%C3%A5+%C2%BA.jpg


برچسب‌ها: اولین دوره مسابقات داخلی متالوگرافی
نوشته شده در تاريخ دوشنبه دهم شهریور 1393 توسط امید اشکانی

معرفی کتاب جوشکاری فلزات غیر آهنی
 

http://www.uplooder.net/img/image/16/01f5a9c5a37cdda94234343fac246ebe/%D8%AC%D9%84%D8%AF_%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8_%D8%AC%D9%88%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C_%D9%81%D9%84%D8%B2%D8%A7%D8%AA_%D8%BA_%DB%8C%D8%B1_%D8%A2%D9%87%D9%86%DB%8C.jpg

جوشکاری فلزات غیر آهنی ، منبعی کامل برای موضوع جوشکاری انواع فلزات غیر آهنی شامل آلومینیوم ، منیزیم ، تیتانیم ، مس ، روی ، نیکل ، زیرکونیوم ، بریلیوم.

مولف : جناب آقای دکتر حامد ثابت

توضیح : کتاب جوشکاری فلزات غیر آهنی توسط استاد برجسته و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ، جناب آقای دکتر ثابت در تابستان 1393 در 234 صفحه تالیف شده است . کتاب فوق منبعی کامل برای موضوع جوشکاری انواع فلزات غیر آهنی می باشد . کتاب چاپ انتشارات جام جم و انجمن جوشکاری و بازرسی های غیر مخرب می باشد . توصیه می شود دانشجویان علاقه مند به موضوع فلزات غیر آهنی در بخش جوشکاری کتاب فوق را تهیه نمایند و از آن نهایت استفاده را ببرند.


برچسب‌ها: معرفی کتاب جوشکاری فلزات غیر آهنی
نوشته شده در تاريخ جمعه هفتم شهریور 1393 توسط امید اشکانی

پایانی بد برای یازدهمین دوره مسابقات ملی عملیات حرارتی

 

پایانی بد برای یازدهمین دوره مسابقات ملی عملیات حرارتی با اعتراض و ترک سالن توسط تیم های شرکت کننده...


یازدهمین دوره مسابقات عملیات حرارتی در حالی به کار خود پایان داد ، که اعتراضات بسیار زیادی به نحوه داوری این دوره از مسابقات و همینطور کادر اجرایی مسابقات وارد بود و می توان اینگونه بیان کرد که هیچ یک از نتایج داوری مورد قبول تیم های شرکت کننده نبود .

در طی برگزاری این دوره از مسابقات ، متاسفانه در سه مرحله قانون مسابقه به طور غیر منتظره ای و در طی فرآیند نهایی مسابقات توسط کمیته داوران عوض شد و این موضوع جای تفکر ویژه ای دارد که چرا باید قانون از پیش تعیین شده مسابقات در طی فرآیند نهایی مسابقه به شکل غیر منصفانه و درست قبل از اعلام نتایج نهایی به نفع برخی تیم ها تغییر پیدا کند؟

موارد تغییر عبارتند از : در مرحله اول ، فولاد A2 ذکر شده در قانون مسابقه تبدیل به فولادی با درصد نامشخص تنگستن شد . در مرحله دوم ، حد سختی به عدد 620 ویکرز کاهش پیدا کرد و در مرحله سوم نیز ضریب اعلام شده برای تست ضربه از عدد 20 به 150 افزایش پیدا کرد !! در واقع با این افزایش ، نمره گزارش کار توسط کمیته داوران حذف شد . همچنین در این دور از مسابقات ، اجازه دفاع از گزارش کار به هیچ یک از تیم ها داده نشد با اینکه زمان بسیار زیادی از تیم ها بیهوده تلف گشت.

از دیگر قانون شکنی های این دوره ، رد کردن 2 بخش آخر مسابقه می باشد. هیچ تصاویر متالوگرافی و هیچ آزمون کوانتومتری در حضور سرگروه ها و کمیته داوران انجام نشد که این خود جای تردید بسیار در نتیجه این مسابقات دارد !

حداقل سختی اعلام شده در این دور از مسابقات 650 ویکرز بوده است و حتی در بین تیم های برگزیده در بخش آهنی ، تیم دوم ، دارای سختی کمتر از حداقل اعلام شده بوده است و بازهم به عنوان تیم دوم انتخاب شده است !

در هر حال نتیجه این دور از مسابقات ملی عملیات حرارتی با اعتراض شدید تیم های شرکت کننده رو به رو شده است به طوری که در هنگام اعلام نهایی به علت عدم پاسخگویی صحیح کمیته داوران ، اکثر تیم های حاضر سالن را ترک کرده و مسابقه نا تمام ماند .

فیلم هایی از صحنه های اعتراض تیم های شرکت کننده و ترک سالن در زیر برای شما آماده شده است .


حداقل سختی اعلام شده در این دور از مسابقات 650 ویکرز بوده است و حتی در بین تیم های برگزیده در بخش آهنی ، تیم دوم ، دارای سختی کمتر از حداقل اعلام شده بوده است و بازهم به عنوان تیم دوم انتخاب شده است !

در هر حال نتیجه این دور از مسابقات ملی عملیات حرارتی با اعتراض شدید تیم های شرکت کننده رو به رو شده است به طوری که در هنگام اعلام نهایی به علت عدم پاسخگویی صحیح کمیته داوران ، اکثر تیم های حاضر سالن را ترک کرده و مسابقه نا تمام ماند .

فیلم هایی از صحنه های اعتراض تیم های شرکت کننده و ترک سالن در زیر برای شما آماده شده است .

دانلود ویدیو اعتراض یک صدای تیم های شرکت کننده به کمیته داوری

دانلود ویدیو ترک سالن و قبول نکردن نتیجه نهایی مسابقات توسط تیم های شرکت کننده

دانلود ویدیو درگیری مجری برگزاری با یکی از تیم های شرکت کننده

همچنین می توانید ویدیوهای فوق را به صورت آنلاین در لینک آپارات ما مشاهده کنید .
www.aparat.com/metallurgypaper

واقعا چنین برخوردهایی توسط داوران ، رفتارهایی نادرست و برخلاف رفتار های آکادمیک می باشد.

 


برچسب‌ها: پایانی بد برای یازدهمین دوره مسابقات ملی عملیات حر
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هفتم مرداد 1393 توسط امید اشکانی

احیای ایزوترم گندله های اکسیدی سنگ آهن


چکیده مقاله :

در این طرح پژوهشی با توجه به فراوانی و ارزانی ذغال سنگ های کک نشو، احیای گندله های اکسیدی ساخته شده از سنگ آهن معادن ایرانی چادر ملو، گل گوهر و سنگان در بستر ذغال سنگ در دمای ثابت و در دامنه دمائی 900 تا 1100 درجه سانتی گراد مورد مطالعه قرار گرفته است. از زغال سنگ مناطق طبس، پابدانا، باب نیزو، کارمزد و شاهرود به عنوان احیا کننده استفاده شد. تاثیر برخی  از پارامترها مانند دما، دانه بندی ذرات سنگ آهن و ذغال سنگ، اندازه گندله ها و افزودن کربنات باریوم بر فرایند احیا بررسی گردید. نتایج نشان داد که برای تمامی سنگ آهن های مورد استفاده در مراحل آغازین فرایند سرعت و میزان احیا با افزایش دما افزایش می یابد. میزان نهائی احیا با افزایش اندازه گندله های ساخته شده از سنگ آهن سنگان کاهش می یابد. بر اساس نتایج حاصله در مراحل آغازین احیا با افزایش اندازه ذرات سنگ آهن سنگان سرعت احیا کاهش یافته ولی در ادامه افزایش می یابد. در سنگ آهن سنگان با افزودن کربنات باریوم به ذغال سنگ طبس سرعت و میزان نهائی احیا در دمای ثابت 1100 درجه سانتی گراد به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت.

 

دانلود مقاله احیای ایزوترم گندله های اکسیدی سنگ آهن در بستر ثابت زغال سنگ


برچسب‌ها: احیای ایزوترم گندله های اکسیدی سنگ آهن
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و ششم مرداد 1393 توسط امید اشکانی

اصطلاحات عملیات حرارتی
Age Hardening

پيرسختي فرآيندي است كه فولاد به مروز زمان و يا با افزايش دما سختي و مقاومتش را افزايش مي يابد و بطور معمول نرمي فولاد را كاهش مي دهد. پيرسختي معمولاً به دنبال خنك سازي سريع يا سردكاري اتفاق مي افتد و بر روي تمام ورقهاي نوردسرد انباري تأثير مي گذارد. براي فولادهايي كشش ضمانت استاندارد 6 ماه مي باشد.

http://www.metaltreat.in/wp-content/uploads/2013/12/precipitation-hardening-250x250.jpg


Aging

پيري تغييرات در خواص فيزيكي و مكانيكي است و موقعي اتفاق مي افتد كه فولاد كم كربن براي مدت زماني انبار شود. و C و N بتوانند خود را به نابجايي ها برسانند و از لغزش صفحات كريستالي جلوگيري كنند. پيري همچنين با در معرض قرار گرفتن فولاد در درجه حرارت بالا شدت مي يابد.

Annealing

بازپخت اين يك روش عمليات حرارت دهي است كه بوسيله آن كلاف فولادي نوردسرد براي شكل پذيري و خم كاري آماده و مناسب تر مي شود . ورق فولادي در يك درجه حرارت مشخص در مدت زمان كافي گرم مي شود و سپس خنك مي شود . دليل انجام اين عمليات حرارت دهي اين است كه ساختار و دانه ها در هنگام نوردسرد ، به هم فشرده مي شوند و بدين ترتيب فولاد ترد و شكننده مي شود . عمل بازپخت در واقع ساختار ذرات كريستالي فولاد را با ايجاد دانه هاي جديد در درجه حرارت بالا دوباره بوجود مي آورد . روش بازپخت به دو طريق مي تواند انجام پذيرد: يك پخت (Batch) و مداوم (Continuos) در روش اول 3 تا 4 كلاف نوردسرد روي هم قرار مي گيرند و محفظه اي از بالا روي آنها را مي پوشاند . تا مدت 35-24 ساعت ، ‌فولاد در يك فضاي بدون اكسيژن (بنابراين زنگ نمي زند) حرارت مي بيند و به تدريج خنك مي شود . روش دوم كه همان روش مداوم است معمولاً بخشي از يك خط اندودكاري ، كلاف فولادي باز مي شود و از ميان يك سري حلقه هاي عمودي در يك محفظه گرمكن عبور مي كند و ميزان حرارت و خنك سازي براي دستيابي به خواص مكانيكي فولاد كنترل مي شود. 

http://www.industrialheating.com/ext/resources/IH/Home/Images/ih0810-htdr-fig2-lg.jpgArgon – Oxygen Decarburization

كربن زدايي با گازهاي اكسيژن - آرگون كربن زدايي با گازهاي اكسيژن – آرگون ، روشي است براي تصفيه بيشتر فولاد زنگ نزن از طريق كاهش ميزان كربن در فولاد زنگ نزن . انجام اين فرآيند بدين خاطر است كه كربن در فولاد زنگ نزن بايد كمتر از فولاد كربني يا كمتر از فولاد آلياژي باشد (براي نمونه فولاد حاوي عنصر آلياژي كمتر از 5 درصد ) . در حالي كه كوره هاي قوس الكتريكي وسيله مرسوم براي ذوب و تصفيه فولاد زنگ نزن هستند . كربن زدايي با اكسيژن – آرگون (AOD) يك مكمل اقتصادي محسوب مي شود بطوري كه زمان عمليات ذوب و درجه حرارت را در فولادسازي به روش كوره هاي قوس الكتريكي كوتاهتر و پايين تر مي آورد. در اين فرآيند ، فولاد مذاب و تصفيه نشده از كوره هاي قوس الكتريكي به داخل پاتيل جداگانه اي منتقل مي شود و مخلوطي از گازهاي اكسيژن و آرگون از كف پاتيل به داخل فولاد مذاب دميده مي شود سپس عاملهاي تميزكننده به همراه گازهاي فوق الذكر به داخل پاتيل اضافه مي شوند تا ناخالصي ها را حذف نمايند. در حالي كه اكسيژن با كربن موجود در فولاد تصفيه نشده تركيب مي شود تا ميزان كربن آن را كاهش دهد. وجود آرگون موجب تقويت ميل تركيبي كربن با اكسيژن مي شود و از اين رو حذف كربن را تسهيل مي كند.


Batch Anneal


بازپخت غيرمداوم فرآيندي است كه بوسيله آن تعدادي كلاف فولادي (4 كلاف بصورت عمودي روي هم قرار گيرند) به مدت طولاني در معرض عمليات حرارتي قرار داده مي شوند . اين فرآيند ورقهاي نورد سرد را قادر خواهد ساخت تا با كريستاليزه شدن كامل به محصولي تا حد ممكن نرم تيديل شوند تا خصوصيات مورد نظر مشتري را تأمين نمايند.

Calorizing

كالوريزه كردن پوشاندن آلياژهاي آهن دار با آلومينيم يا آلياژهاي آهن و آلومينيم است كه ايجاد يك لايه مقاوم در برابر اكسايش مي كند. اين عمل با حرارت دادن جسم در گرد آلومينيم در درجه حرارت 800 تا 1000 درجه سانتي گراد انجام مي شود.

Carbo-Nitriding

كربورنيتريد كردن فرآيند و روش سخت كردن فولاد است كه در آن اجزاء فولاد در يك اتمسفر حاوي كربن و نيتروژن حرارت داده مي شود.

Carburising

كربن دهي وارد كردن كربن در لايه سطحي فولاد كه حاوي كربن كم است . اين روش بوسيله حرارت دادن در واسطه كربن دار جامد ، مايع يا گاز انجام مي شود. عمق نفوذ كربن در سطح فولاد با ميزان حرارت و زمان عمليات كنترل مي شود بعد از كربن دهي براي سخت كردن اجزاء تشكيل دهنده فولاد بوسيله حرارت دهي در درجه حرارت مناسب و سرمادهي لازم است .

Case – Hardening

برون سخت سازي فرآيند سخت سازي سطح فولاد در حاليكه داخل آن بدون تغيير مي ماند ، فولادهاي كربني و آلياژي براي برون سخت سازي مناسب هستند عناصر سخت پذير در آنها . مقدار لازم موجود باشد. در اين فرآيند مخصوصاً در مورد فولادهاي آلياژي با يك پوسته سخت و مغزي چقرمه بوجود مي آورد.


Cladding

روكش كاري روكش كاري ،‌روش مورد استفاده در پوشش فولاد كربني يا فولاد كم آلياژي (فولاد حاوي عنصر آلياژي زير 5 درصد) با فولاد زنگ نزن است . اين روش ، مقاومت در برابر خوردگي و زنگ زدگي فولاد معمولي را افزايش مي دهد و در مقايسه با استفاده محض از فولاد زنگ نزن از هزينه بسيار كمتري برخوردار است . به سه روش اين كار انجام مي گيرد كه عبارتند از : 1) جوشكاري فولاد زنگ نزن بر روي فولاد كربني 2) ريختن فولاد زنگ نزن مذاب در اطراف يك تختال فولاد كربني جامد در قالب 3) قرار دادن تختالي از فولاد كربني بين دو ورق فولاد زنگ نزن و اتصال آنها با نورد در درجه حرارت بالا در كارخانه نورد ورق . 
http://www.lasercladdingservices.com.au/images/laser-heat-treatment.jpg

Coating

اندودكاري ، رنگ كردن ، پوشش كردن فرآيندي است براي پوشش دادن فولاد با ماده ديگر كه غالباً براي مقاومت در برابر خوردگي است (مثل قلع ، روي يا كروم) . 1. شكلي از سطح حفاظتي يا تكميل كاري زينتي است . سطوح حفاظتي در قبال خوردگي يا سايش با آبكاري الكتريكي ، رسوب شيميايي ،‌ غوطه دادن ، جوشكاري ، پاشيدن ، تبخير حرارتي در خلاء يا جوي از گازي خنثي صورت مي گيرد كه همراه پيوندي مكانيكي يا نفوذي با فلز بنياني است . 2. استفاده از پوشش محافظ در سطح ورقهاي فولادي ‌، يكي از روشهاي مؤثر كاهش اكسايش فلز و عيوب حاصل هنگام حرارت ديدن در حرارتهاي زياد است .

http://www.uplooder.net/img/image/52/9da8b1353925d025d8ac2572c37340de/108.gif

 


برچسب‌ها: اصطلاحات عملیات حرارتی

ادامه مطلب
.: Weblog Themes By Pichak :.


http://www.uplooder.net/

Powered by WebGozar

metallurgypaper.blogfa.com value metallurgypaper.blogfa.com Real PR تماس با ما
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : امید اشکانی
 • تنهای تنها
 • قالب بلاگفا